Gülen Tekebaş

Gülen Tekebaş

İngiliz Kraliyet Balesi kurucusu Dame Ninette de Valois tarafindan kurulan Türk Devlet Balesinin ilk öğrencilerindendir. Ankara Devlet Konservatuvarı' nı bitirdikten sonra burslu olarak Londra Kraliyet bale okulunda egitim görmeye hak kazanmıştır. Ayrıca Kraliyet bale okulu dışında, Sadler's Wells Ballet Company'deki derslere katılmıştır.

Balerin olarak dans ettiği yıllarda dünya çapında ünlü Dame Margot Fonteyn, David Blair, Marion Lane, Michael Somes gibi sanatçılarla aynı sahneyi paylaşmıştır. Aktif olarak dans ettiği dönemde Ankara ve İstabul Devlet Opera ve Baleleri dışında, Varna, Sofya, Burgaz, Plovdiv, Atina, Paris, Lefkoşe, Girne, Brüksel ve Amsterdam'da sahne almıştır.

Uyuyan Güzel, Fındıkkıran, Kuğu Gölü, Coppelia, Sylvia, Rake's Progress, Checkmate, Les Pattineurs, Le Rendesvous, Venezziana, The Burrows, Les Sylphides, Orpheus, Pas de Quatre, Don Kişot, Çeşmebaşı, Glazunov Suite, Faust, Pineapplepol, Kanlı Düğün gibi eserlerde başdanscçı ve solist olarak dans etmiştir.

1985-2002 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı' nda , Bölüm Başkanı, Anasanatdalı Başkanı ve Klasik Bale Dalbaşkanı olarak görev yapmıştır.

Bu güne kadar yetiştirdiği pek çok öğrenci olmuş ve mezun ettiği ögrencilerinden bazıları bugün halen yurtiçinde ve yurtdışında başdansçı ve solist olarak oprera ve bale kurmlarında görev yapmaktadır. Bir kısmı ise İstanbul, İzmir ve Antalya Devlet Konservatuvarlarinda bale eğitmenliği yapmaktadır.

Ayrıca 2002 Temmuz ayında Varna Uluslarası Bale Yarışması' nda jüri üyeliği yaptı. 2002 Nisan ayında Balkan Festivali' ne davet edildi ve sahne alan ögrencileri büyük beğeni topladı. 2002 Mayıs ayında da Sofya Ulusal Bale Yarışması' na Onur Üyesi olarak davet edildi.

2004 Mart - 2009 Temmuz döneminde Amerika' da bale eğitmenliği yaptı, ögrencileri yerel ve uluslararası yarışmalarda birincilik ve ikincilik ödülleri aldılar ve ayrıca genç dansçı adaylarının uluslararası bale bursu için yarıştığı dünyanın en büyük yarışmalarından YAGP(Youth America Grand Prix) de finalde yarıştılar.

Türk Balesine yapmis olduğu katkı ve hizmetlerden dolayı, Ankara Devlet Operası, Ankara Devlet Konservatuvarı, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü , Kültür Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı tarafından ödüllendirilmiştir.

2012 eğitim yılı itibariyle Akademi Sanat Merkezi bünyesinde bale eğitmenliği görevine devam etmektedir.